Blog

Proč bychom měli přehodnotit ohňostroje aneb jak škodí zvířatům, přírodě i lidem

Milí přátelé a zákazníci,

 

blíží se období oslav včetně tradičních ohňostrojů. Pro nás mohou být krásnou podívanou, ale pro naše čtyřnohé kamarády představují stres a nebezpečí. Ráda bych s Vámi sdílela několik informací a tipů, jak ochránit naše zvířecí miláčky a zároveň přispět k ochraně přírody a zdraví nás všech.

 

Jak ohňostroje škodí zvířatům? Hlasité výbuchy a záblesky mohou u psů a koček vyvolat paniku, dezorientaci a úzkost. Často dochází k útěkům, zraněním nebo dokonce vážným zdravotním problémům. Volně žijící zvířata, jako jsou ptáci, mohou být rovněž dezorientována a opouštět svá hnízda, což ohrožuje jejich mláďata.

 


Věděli jste, že během silvestrovských oslav ročně utečou stovky domácích mazlíčků kvůli strachu z pyrotechniky?




Tipy pro ochranu Vašeho psa

 

  1. Zabezpečení psa:

Ujistěte se, že Váš domov je pro psa bezpečný. Zavřete okna, dveře a zkontrolujte plot, aby nemohl utéct. Během venčení mějte psa vždy na vodítku a zkontrolujte, že má správně upevněný obojek, ze kterého se nevyvlékne. Pokud máte bázlivého, plachého psa, nebo čerstvě adoptovaného, používejte při venčení několikanásobné bezpečností jištění.

 

  1. Označení psa:

Zkontrolujte, zda má Váš pes identifikační štítek či psí známku s aktuálními kontaktními údaji a funkční mikročip. Použít můžete i štítek, který dobře přilepíte na obojek - za předpokladu, že se pes nedokáže sám vyvléknout z obojku. Nebo přímo na obojek pomocí fixy napište své telefonní číslo - moji mazlíčci mají psí známky i na postoji.

V neposlední řadě můžete využít GPS lokátor - moderní technologie pokročila a již několik tuzemských dodavatelů nabízí tuto skvělou pomůcku, která zobrazuje přesný pohyb Vámi označeného zvířátka - za předpokladu, že se z postroje či obojku pes nevyvlékne a neztratí tak svůj lokátor.

 

  1. Fyzická aktivita:

Před večerními oslavami dopřejte psovi dostatek pohybu, aby byl unavený a klidnější. Menší výlet či dlouhá procházka v hodinách kdy je ještě klid psa unaví což pomůže snížit jeho celkové večerní napětí.

  1. Venčení během dne:

Vyvenčete psa ještě za světla, než začne hluk z ohňostrojů. Po setmění omezte pohyb venku na minimum a nebo jej pro daný večer zrušte úplně. Pokud Váš pes ohňostroj neřeší - i tak se vyhněte místům kde očekáváte, že budou fanoušci petard a rachejtlí.

 

  1. Neopouštějte svého psa:

Nejlépe se svým psem zůstaňte během silvestrovské noci. Vaše přítomnost dodá pocit jistoty, bezpečí a klidu. Pokud můžete, odjeďte strávit toto období mimo město, nebo někam kde je přísný zákaz petard a ohňostrojů. V případě nemocného psa, nebo špatně snášejícího petardy, konzultujte jeho stav se svým veterinářem či psím trenérem.

 

  1. Vytvořte bezpečné místo:

Připravte pro psa klidné útočiště, kde se bude cítit v bezpečí. Může to být místnost s tlumeným světlem a puštěnou hudbou. Doporučuje se zatáhnout závěsy či rolety. 

Co dělat, když se pes ztratí

 

přes veškerou péči se může stát, že se pes poleká a zaběhne…

v tomto případě máme pro Vás pár tipů jak postupovat:

 

  1. Předejte ihned podrobné informace městské policii (volejte číslo 156) či přímo do Vašeho městského útulku - u nás v Praze je to například psí útulek v Troji (psí útulek - tel. číslo: +420 222 025 916) nebo kočičí útulek v Dolních Měcholupech (kočičí útulek - tel. číslo: +420 222 025 929). Dále můžete kontaktovat i ostatní místní útulky, veterináře a městský úřad s popisem psa a Vašimi kontaktními údaji.

 

  1. Kontaktujte registr mikročipů. Každý pes dle legislativy má být čipován (registrace svého psa do databáze čipovaných psů povinná ale není. Je ale na každém majiteli zvážit, zda není lepší mít své zvíře zaregistrované. V případě ztráty psa jej pak může nálezce identifikovat pomocí čipu a díky databázi nalézt jeho majitele. Některé obce si mohou prostřednictvím vyhlášky stanovit povinnost zápisu do místní evidence). Ujistěte se, že registr má Vaše aktuální kontaktní údaje a nahlaste ztrátu.

 

  1. Hledejte systematicky, zaměřte se na okolí, kde byl pes naposledy viděn. Na místě můžete zanechat jeho známé předměty - deku nebo oblíbenou hračku, které nesou Váš pach. Někteří psi se po uklidnění dokáží vrátit na místo, kde Vás viděli naposledy. Jiní dokonce sami najdou cestu domů, protože své bydliště vnímají jako známé a bezpečné místo. Okolí ztráty projděte pečlivě a opakovaně – nezapomeňte na zákoutí, keře nebo jiné skryté prostory. Do hledání zapojte přátele, sousedy nebo kohokoli, kdo by mohl pomoci. Čím více očí, tím větší šance na úspěch.

 

  1. Zapojte sociální sítě. Sdílejte informace o ztrátě na sociálních sítích s aktuální fotografií psa a kontakty. Sociální sítě jsou mocným nástrojem a dokázali již tisícovky ztracených zvířat vrátit k jejich majitelům. Využijte i specializované stránky, které se zaměřují na hledání ztracených zvířat.

 

Trochu lepší varianta je, že Vy sami najdete cizího ztraceného psa. Co dělat v této situaci?

 

  1. Zajistěte psa pomocí šály, opasku či popruhu od tašky - vyrobte improvizované vodítko. Uklidněte jej a vezměte na bezpečné místo. Pokud je pes bázlivý a nedá se odchytit - informujte policii na tel.č.: 156.

 

  1. Zkontrolujte označení, podívejte se, zda má pes identifikační štítek s kontakty. Stále platí vyjímka, že někteří psy mohou mít místo čipu tetování. Tetování musí být čitelné na viditelném místě. Podívejte se tedy i na tohle označení. Mohou jej mít pouze a jedině hodně starší psy (legislativní vyjímka: Psa čipovat nemusíte, pokud má Váš pes jasně viditelné tetování, které bylo provedeno před 3.7.2011)

 

  1. Navštivte veterináře a požádejte jej zda může přečíst mikročip a identifikovat majitele. Nebo přivolejte městskou hlídku - může mikročip též načíst a projet databázi. 

 

  1. Co nejdříve po odchytu a zajištění informujte okolí. Zveřejněte nález na sociálních sítích a v místních skupinách s fotografií a popisem místa nálezu. Případně zběžně rychle projeďte aktuální příspěvky zda-li už někdo nezveřejnil, že pejska hledá.

 

  1. Kontaktujte útulek - pokud majitele nelze najít, informujte místní útulek.

 




Pojďme si shrnout a říct jak ohňostroje škodí zvířatům:

 

Pro domácí mazlíčky, jako jsou psi a kočky, je období ohňostrojů jedno z nejstresovějších v roce. Hlasité výbuchy je děsí, což může vést k útěkům, zdravotním problémům a dlouhodobé nervozitě.

Podobně trpí i volně žijící zvířata. Ptáci se často dezorientují, odlétají z hnízd a mohou zahynout při nárazu do překážek. U zvířat, která se pohybují blízko měst, mohou být následky ještě vážnější – například opuštění mláďat.

 


Věděli jste, že stres z ohňostrojů může u psů způsobit srdeční selhání, zvlášť pokud trpí chronickými onemocněními?


 

Dopady na přírodu a životní prostředí:

 

Ohňostroje nejsou jen vizuální záležitostí, ale také zdrojem závažného znečištění. Během jedné světelné show se do ovzduší uvolní velké množství toxických látek, jako jsou těžké kovy (např. olovo a rtuť), které znečišťují vzduch, půdu i vodu. Odpad, který zůstává po odpálení pyrotechniky, je nebezpečný pro zvířata i životní prostředí.

 


Věděli jste, že chemikálie z ohňostrojů mohou způsobit dlouhodobé poškození ekosystémů, například úhyn ryb v kontaminovaných vodách.


 

Zdravotní dopady na lidi:

 

Ohňostroje mají negativní dopady i na lidské zdraví. Hlukové znečištění, které způsobují, může být problémem pro seniory, děti a lidi citlivé na hluk, například ty, kteří trpí autismem nebo PTSD. Znečištěné ovzduší zase zhoršuje kvalitu dýchání, což je problém pro lidi s astmatem nebo jinými respiračními onemocněními.

 


Věděli jste, že hladina hluku při odpálení ohňostroje může přesáhnout 150 decibelů, což odpovídá startujícímu letadlu.


 

Ale zpátky k oslavám poslední noci roku a k velmi brzkému ránu nového roku, aneb alternativy k ohňostrojům. Chceme-li oslavit Silvestra zodpovědně, můžeme zvolit šetrnější alternativy jako například tichá pyrotechnika, která nabízí vizuální zážitek bez hlasitých výbuchů. Další možností jsou laserové show - nabízí moderní a bezpečné zážitky oslav pro zvířata i životní prostředí. V poslední řadě zde máme absolutní klasiku jakou jsou domácí oslavy v klidu a pohodě. Mohou být stejně zábavné a méně stresující pro všechny.

 

Na závěr chci říct, že ohňostroje mohou být krásné, ale jejich dopady jsou často devastující. Pečujme o své mazlíčky, chraňme přírodu a zvažujme alternativy, které jsou šetrnější ke všem.

Pamatujte, že Silvestr může být oslavou nejen pro nás, ale i pro naše čtyřnohé přátele.

 

A jako poslední ještě zahrňme fakt - že koupí pyrotechniky doslova a dopísmene vyhodíte do luftu pěknou částku peněz. Nebylo by lepší investovat do něčeho smysluplnějšího? Třeba například finančně právě podpořit útulky, aby měli dostatek financí pro každoroční posilvestrovský nával… 

 

Petardy a ohňostroje jsou možná pro některé lidi zábavou, ale na druhou stranu přinášejí i nebezpečí a utrpení nejen zvířatům. Buďme tedy prosím k sobě i zvířatům soucitní a ohleduplní.

 

Vaše Veronika

alis. SNikýšek

1 položek celkem
Zpět do obchodu